POST
BLOG

Z artykułu dowiesz się na jakich warunkach powinno odbywać się kupno-sprzedaż samochodu,

Tematem przewodnim ostatnich miesięcy w motoryzacji są półprzewodniki. Na rynku brakuje nowych samochodów, a czas oczekiwania wydłuża się w nieskończoność. Z uwagi na ten fakt często decydujemy się na zakup używanego auta, ale nie tylko z tego powodu. Zakup używanego auta jest tańszym rozwiązaniem niż zakup pojazdu nowego. W artykule dowiesz się na jakich warunkach powinno odbywać się kupno-sprzedaż samochodu, a także o czym warto pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę.

Dokumentacja niezbędna przy kupnie-sprzedaży samochodu
15 Listopad 2021
Autor: www.skupaut-katowcie.pl

Jak zrobić kupno samochodu używanego?

Zakup samochodu to stresująca chwila, więc nie trudno o zawrót głowy. W pierwszej kolejności należy pamiętać o dopilnowaniu, aby wszelkie dokumenty zgadzały się ze stanem faktycznym pojazdu. Umowa kupna-sprzedaży (obowiązkowo wypełniona w dwóch egzemplarzach) i dokumenty dotyczące ubezpieczenia OC – nie są wszystkimi elementami dokumentacji niezbędnymi podczas kupna-sprzedaży auta. Równie ważny jest dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Jakiej kary możemy się spodziewać za brak aktualnego OC?

 

Od 2021 roku wzrosły opłaty za brak OC. Wysokość opłat karnych uzależniona jest od rodzaju pojazdu. Ponad 14-dniowy brak ważnej polisy ubezpieczeniowej odnośnie właścicieli samochodów osobowych oscyluje na koszt 5600 zł – jest to równowartość dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto).

 

Osoby, które pozostawały bez ochrony ubezpieczeniowej krócej niż 14 dni zapłacą:

  • 20% pełnej opłaty karnej – do 3 dni bez OC,
  • 50% pełnej opłaty karnej – od 4 do 14 dni bez OC,

A Kupno samochodu używanego oraz niezbędną dokumentację dotyczącą terminu dokonania niezbędnych czynności przy sprzedaży.

 

Pomimo tego, że formalności przy kupnie-sprzedaży nie są bardzo skomplikowane musimy pamiętać, że istotny jest czas określony ścisłymi przepisami, w jakim powinniśmy zgłosić sprzedaż samochodu. Obowiązkowo informację o zbyciu pojazdu trzeba przekazać do swojego wydziału komunikacji, otrzymany dokument potwierdzający należy zachować! Sprzedający pojazd powinien dopełnić tego obowiązku w terminie 30 dni od dokonania transakcji. Zgłoszenie sprzedaży auta odbywa się na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

 

Obowiązkiem sprzedającego jest również zgłoszenie tego faktu do swojego ubezpieczyciela, taka formalność powinna zostać dopełniona w ciągu 14 dni. Jest to niezwykle istotnym elementem, który chroni poprzedniego właściciela przed problemami nieopłacania składek ubezpieczeniowych przez nowego posiadacza pojazdu.

 

Kupno samochodu używanego – Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy sprzedaży

 

Co warto wiedzieć przed kupnem auta? Ocena stanu samochodu nie powinna ograniczać się tylko i wyłącznie do jazdy próbnej lub zajrzenia pod maskę pojazdu. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że sam zakup auta używanego może być dla nas szansą na całkiem przyzwoity standard za przystępną cenę, ale i zagrożeniem – nie każdy sprzedający jest uczciwy i obok zalet przedstawi wszystkie wady auta.

 

Rynek jest pełen pojazdów, które pod zasłoną pięknie wykonanej ”blacharki” kryją zupełnie inny stan, niż ten deklarowany, jakiego oczekujemy. Dlatego warto przed zakupem dobrze sprawdzić, wylegitymować pojazd, który chcemy nabyć. Niezwykle ważna kwestią jest również umowa kupna-sprzedaży, ale nie tylko. Sprzedawca powinien mieć komplet dokumentów potwierdzających między innymi sprowadzenie auta do Polski, jeśli auto było kiedyś użytkowane za granicą, faktury za wszystkie naprawy, przeglądy itp Dokumentacja niezbędna .

Kupno samochodu używanego to świetny sposób na zakup tanich samochodów

POWIĄZANE WPISY

10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TWÓJ SAMOCHÓD NIE CHCE ZAPALIĆ

Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

5 NAJLEPSZYCH OPON CAŁOROCZNYCH NA 2022

31 Marzec 2022
Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

NIE WIESZ CO ZROBIĆ ZE SWOIM STARYM AUTEM? POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKI?

SKUP AUT KATOWICE OFERUJE GŁÓWNIE

Skup aut osobowych

Zobacz ofertę »

ZŁOMOWANIE POJAZDÓW

Zobacz ofertę »

Auto pomoc drogowa

Zobacz ofertę »

Transport maszyn
i urządzeń

Zobacz ofertę »

Szanowny Użytkowniku!

Administratorem danych osobowych jest Ulman Dariusz Małek z siedzibą w Mikołowie, ul. Podgórna 14, 43-190 Mikołów, NIP: 635 179 93 22, Regon 241215998. W przypadku skorzystania z formularza zawierającego Państwa dane osobowe – wyrażają Państwo zgodę na ich gromadzenie i przetwarzanie przez Administratora oraz zaufanych partnerów, z którymi Administrator może współpracować. Mają Państwo prawo do wglądu, modyfikacji i żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych. Dane mogą być wykorzystywane do udzielania odpowiedzi i świadczenia usług oraz do kontaktu handlowego. Więcej informacji na temat danych osobowych i plików cookies znajduje się w Regulaminie i Polityce prywatności.