POST
BLOG

Formalności po sprzedaży auta – o czym należy pamiętać?

Podobno właściciel auta cieszy się dwa razy. Pierwszy raz po jego zakupie a drugi, kiedy je sprzeda. Ważne jest jednak to, aby w tym przypływie radości po sprzedaży samochodu nie zapomnieć o załatwieniu wszelkich koniecznych formalności, ponieważ w przyszłości możemy mieć z tego powodu sporo kłopotów.

Bezpłatny dojazd i odbiór aut z każdej miejscowości na Śląsku!
17 Listopad 2017
Autor: www.skupaut-katowcie.pl

O czym nie możemy zapomnieć?

 

Umowa kupna-sprzedaży
Jest najważniejszym dokumentem dotyczącym sprzedaży samochodu, dlatego powinniśmy zadbać o jej prawidłowe sporządzenie. Bardzo ważne jest to, aby wpisać w niej dokładne dane obu stron, na wypadek wystąpienia w przyszłości sporu pomiędzy kupującym i sprzedającym. Z tego względu ważne jest również to, aby w umowie znalazł się zapis o tym, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu, aby nie mógł nam zarzucić później, że został oszukany. Umowa powinna zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden z nich sprzedający powinien zachować, na wypadek np. sytuacji, gdyby już po sprzedaży auta otrzymał mandat z fotoradaru. Może wówczas przedstawić umowę odpowiednim organom i uniknąć zapłacenia kary za nie swoje przewinienie po sprzedaży aut.

 

Wydział komunikacji
Sporządzenie umowy i zainkasowanie należności nie oznacza końca formalności związanych ze sprzedażą samochodu. Sprzedający ma obowiązek zawiadomić w ciągu 30 dni, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wydział komunikacji o zbyciu pojazdu. Zgłoszenia musi dokonać osoba, na którą zarejestrowany był samochód w urzędzie, gdzie dokonano jego rejestracji. Nie ma co prawda żadnej kary z niedopełnienie tego obowiązku, ale jeśli zaniedbamy tę sprawę, możemy mieć z tego tytułu sporo kłopotów. W sytuacji, kiedy kupujący nie zarejestrował jeszcze samochodu, możemy np. zostać obciążeni za jego wykroczenia, ponieważ w rejestrze nadal figurować będziemy jako właściciel pojazdu. W takich przypadkach zazwyczaj udaje się wyjaśnić sprawę, ale może nas to kosztować mnóstwo czasu i niepotrzebnych nerwów, dlatego najlepiej załatwić to od razu.

 

 

W naszym skupie aut to minimum formalności!

 

Urząd Skarbowy
Transakcja sprzedaży auta jest opodatkowana, z wyjątkiem sytuacji, kiedy przedmiotem umowy jest auto warte mniej niż 1000 zł. Zwyczajowo utarło się, że podatek od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa płaci nabywca. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby uiścił go sprzedający lub obie strony umowy po równo. Podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest opłacany w sytuacji, kiedy sprzedawcą jest firma, czyli np. komis. Inną istotną kwestią, o której nie możemy zapomnieć, jest sytuacja, gdy w ciągu 6 miesięcy sprzedamy auto drożej, niż je kupiliśmy. Wówczas od różnicy musimy zapłacić podatek dochodowy.

 

Ubezpieczenie O.C.
Po dokonaniu sprzedaży samochodu należy jak najszybciej zawiadomić ubezpieczyciela o tym fakcie. Zgłoszenie powinno zwierać datę zawarcia umowy sprzedaży, pełne dane zbywcy i nabywcy oraz dane pojazdu. Polica OC po sprzedaży auta przechodzi automatycznie na nowego właściciela, jeśli jednak wypowie on umowę w ciągu 30 dni od nabycia samochodu, to sprzedający może ubiegać się o zwrot pozostałej części składki. Zgłoszenie zmiany właściciela auta do ubezpieczyciela jest ważne, ponieważ może się okazać, że w przyszłości ubezpieczyciel będzie próbował nas obciążyć kosztami zapłaty kolejnej raty ubezpieczenia, nie mając wiedzy, że właścicielem auta jest obecnie inna osoba.

 

POWIĄZANE WPISY

Skup aut - gotówka na Święta "od ręki"!

Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze – poznaj gadżety samochodowe, których nie może zabraknąć w Twoim samochodzie!

Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TWÓJ SAMOCHÓD NIE CHCE ZAPALIĆ

Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

NIE WIESZ CO ZROBIĆ ZE SWOIM STARYM AUTEM? POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKI?

SKUP AUT KATOWICE OFERUJE GŁÓWNIE

Skup aut osobowych

Zobacz ofertę »

ZŁOMOWANIE POJAZDÓW

Zobacz ofertę »

Auto pomoc drogowa

Zobacz ofertę »

Transport maszyn
i urządzeń

Zobacz ofertę »

Szanowny Użytkowniku!

Administratorem danych osobowych jest Ulman Dariusz Małek z siedzibą w Mikołowie, ul. Podgórna 14, 43-190 Mikołów, NIP: 635 179 93 22, Regon 241215998. W przypadku skorzystania z formularza zawierającego Państwa dane osobowe – wyrażają Państwo zgodę na ich gromadzenie i przetwarzanie przez Administratora oraz zaufanych partnerów, z którymi Administrator może współpracować. Mają Państwo prawo do wglądu, modyfikacji i żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych. Dane mogą być wykorzystywane do udzielania odpowiedzi i świadczenia usług oraz do kontaktu handlowego. Więcej informacji na temat danych osobowych i plików cookies znajduje się w Regulaminie i Polityce prywatności.