POST
BLOG

Formalności po sprzedaży auta – o czym należy pamiętać?

Podobno właściciel auta cieszy się dwa razy. Pierwszy raz po jego zakupie a drugi, kiedy je sprzeda. Ważne jest jednak to, aby w tym przypływie radości po sprzedaży samochodu nie zapomnieć o załatwieniu wszelkich koniecznych formalności, ponieważ w przyszłości możemy mieć z tego powodu sporo kłopotów.

Bezpłatny dojazd i odbiór aut z każdej miejscowości na Śląsku!
17 Listopad 2017
Autor: www.skupaut-katowcie.pl

O czym nie możemy zapomnieć?

 

Umowa kupna-sprzedaży
Jest najważniejszym dokumentem dotyczącym sprzedaży samochodu, dlatego powinniśmy zadbać o jej prawidłowe sporządzenie. Bardzo ważne jest to, aby wpisać w niej dokładne dane obu stron, na wypadek wystąpienia w przyszłości sporu pomiędzy kupującym i sprzedającym. Z tego względu ważne jest również to, aby w umowie znalazł się zapis o tym, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu, aby nie mógł nam zarzucić później, że został oszukany. Umowa powinna zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden z nich sprzedający powinien zachować, na wypadek np. sytuacji, gdyby już po sprzedaży auta otrzymał mandat z fotoradaru. Może wówczas przedstawić umowę odpowiednim organom i uniknąć zapłacenia kary za nie swoje przewinienie po sprzedaży aut.

 

Wydział komunikacji
Sporządzenie umowy i zainkasowanie należności nie oznacza końca formalności związanych ze sprzedażą samochodu. Sprzedający ma obowiązek zawiadomić w ciągu 30 dni, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wydział komunikacji o zbyciu pojazdu. Zgłoszenia musi dokonać osoba, na którą zarejestrowany był samochód w urzędzie, gdzie dokonano jego rejestracji. Nie ma co prawda żadnej kary z niedopełnienie tego obowiązku, ale jeśli zaniedbamy tę sprawę, możemy mieć z tego tytułu sporo kłopotów. W sytuacji, kiedy kupujący nie zarejestrował jeszcze samochodu, możemy np. zostać obciążeni za jego wykroczenia, ponieważ w rejestrze nadal figurować będziemy jako właściciel pojazdu. W takich przypadkach zazwyczaj udaje się wyjaśnić sprawę, ale może nas to kosztować mnóstwo czasu i niepotrzebnych nerwów, dlatego najlepiej załatwić to od razu.

 

 

W naszym skupie aut to minimum formalności!

 

Urząd Skarbowy
Transakcja sprzedaży auta jest opodatkowana, z wyjątkiem sytuacji, kiedy przedmiotem umowy jest auto warte mniej niż 1000 zł. Zwyczajowo utarło się, że podatek od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa płaci nabywca. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby uiścił go sprzedający lub obie strony umowy po równo. Podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest opłacany w sytuacji, kiedy sprzedawcą jest firma, czyli np. komis. Inną istotną kwestią, o której nie możemy zapomnieć, jest sytuacja, gdy w ciągu 6 miesięcy sprzedamy auto drożej, niż je kupiliśmy. Wówczas od różnicy musimy zapłacić podatek dochodowy.

 

Ubezpieczenie O.C.
Po dokonaniu sprzedaży samochodu należy jak najszybciej zawiadomić ubezpieczyciela o tym fakcie. Zgłoszenie powinno zwierać datę zawarcia umowy sprzedaży, pełne dane zbywcy i nabywcy oraz dane pojazdu. Polica OC po sprzedaży auta przechodzi automatycznie na nowego właściciela, jeśli jednak wypowie on umowę w ciągu 30 dni od nabycia samochodu, to sprzedający może ubiegać się o zwrot pozostałej części składki. Zgłoszenie zmiany właściciela auta do ubezpieczyciela jest ważne, ponieważ może się okazać, że w przyszłości ubezpieczyciel będzie próbował nas obciążyć kosztami zapłaty kolejnej raty ubezpieczenia, nie mając wiedzy, że właścicielem auta jest obecnie inna osoba.

 

POWIĄZANE WPISY

10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TWÓJ SAMOCHÓD NIE CHCE ZAPALIĆ

Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

5 NAJLEPSZYCH OPON CAŁOROCZNYCH NA 2022

31 Marzec 2022
Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

NIE WIESZ CO ZROBIĆ ZE SWOIM STARYM AUTEM? POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKI?

SKUP AUT KATOWICE OFERUJE GŁÓWNIE

Skup aut osobowych

Zobacz ofertę »

ZŁOMOWANIE POJAZDÓW

Zobacz ofertę »

Auto pomoc drogowa

Zobacz ofertę »

Transport maszyn
i urządzeń

Zobacz ofertę »

Szanowny Użytkowniku!

Administratorem danych osobowych jest Ulman Dariusz Małek z siedzibą w Mikołowie, ul. Podgórna 14, 43-190 Mikołów, NIP: 635 179 93 22, Regon 241215998. W przypadku skorzystania z formularza zawierającego Państwa dane osobowe – wyrażają Państwo zgodę na ich gromadzenie i przetwarzanie przez Administratora oraz zaufanych partnerów, z którymi Administrator może współpracować. Mają Państwo prawo do wglądu, modyfikacji i żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych. Dane mogą być wykorzystywane do udzielania odpowiedzi i świadczenia usług oraz do kontaktu handlowego. Więcej informacji na temat danych osobowych i plików cookies znajduje się w Regulaminie i Polityce prywatności.