SKUP AUT
SKUP AUT

Skup aut używanych Katowice. Skup samochodów - auto skup Katowice.

Bezpłatny dojazd i odbiór aut z każdej miejscowości na Śląsku!
Autor: www.skupaut-katowcie.pl

Właściwe rozmiary opon zapewniają ogólną sprawność samochodu, podczas gdy niewłaściwe rozmiary są przyczyną wypadków. Wszystko, co jest wytłoczone na oponie, takie jak litery i cyfry, coś znaczy.

Trzeba brać pod uwagę szerokość, wytrzymałość i grubość opony, aby móc kierować pojazdem i unikać niebezpieczeństw na drodze. Dobra informacja jest również ważna w ramach ogólnej dbałości o opony.

CO OZNACZAJĄ TE NUMERY OPON?
Nie martw się, poniżej szczegółowo wyjaśniamy numery opon. Zapoznaj się z nimi:

TYP OPONY
Prawie wszystkie rozmiary opon zaczynają się od jednej lub kilku liter, takich jak P lub LT. Litera ta informuje o typie pojazdu, do którego została wyprodukowana dana opona. Po pierwsze, skrót P-Metric oznacza opony do samochodów osobowych. Opony tego typu są powszechnie spotykane w samochodach osobowych, minivanach, lekkich ciężarówkach, SUV-ach i crossoverach.

Istnieje także coś, co nazywa się metrycznymi lub metrycznymi, ponieważ zostało opracowane w Europie – jest to typ rozmiaru taki sam jak P-Metric, ale z dokładnym rozróżnieniem nośności. Można go znaleźć w samochodach europejskich oraz niektórych SUV-ach i vanach. Inną nazwą jest LT, która oznacza “Light Truck”, czyli lekki samochód ciężarowy, np. z przyczepą lub przewożący ciężkie ładunki.

Te dwie litery mogą znajdować się na początku lub na końcu rozmiaru opony. Przykładem są pełnowymiarowe furgonetki, średnie furgonetki i ciężkie furgonetki, które często można znaleźć w samochodach ciężarowych i SUV-ach o ładowności 3/4 lub 1 tony.

Opony ST to skrót od Special Trailer. Są one przeznaczone do przyczep, w tym siodłowych i innych przyczep turystycznych, np. do przewozu łodzi. Opony o rozmiarze zakończonym literą C lub Commercial są powszechnie stosowane w transporcie, np. w samochodach ciężarowych i dostawczych przewożących ciężkie ładunki.

SZEROKOŚĆ OPON
Pierwsze trzy cyfry oznaczają szerokość opony. Jest ona mierzona w milimetrach od boku do boku. Na przykład opona o rozmiarze P235/55R15 ma szerokość 235 milimetrów.

ZALEŻNOŚĆ MIĘDZY SZEROKOŚCIĄ A SZEROKOŚCIĄ

Po szerokości następuje wskaźnik kształtu opony, który oznacza wysokość ściany bocznej w stosunku do szerokości opony. Niektórzy nazywają to wskaźnikiem procentowym, profilem lub pomiarem przestrzeni między krawędzią obręczy a czubkiem opony na końcu granicy.

W podanym przykładzie, P235/55R15, 55 to współczynnik kształtu, co oznacza, że wysokość opony stanowi około 55% jej szerokości. Należy pamiętać, że współczynnik kształtu mówi wiele o tym, jak pojazd może utrzymać oponę. Jeżeli wskaźnik kształtu jest duży, oznacza to, że ściana boczna opony jest również duża.

BUDOWA OPONY
Litera R w nazwie opony oznacza typ budowy wewnętrznej. Są to opony radialne, czyli takie, z jakich obecnie produkuje się większość opon. Ten typ gromadzi słupki prostopadle do kierunku jazdy, zapewniając płynną jazdę, mniejsze opory toczenia, a tym samym dłuższy przebieg i żywotność opony.

Niektóre opony o konstrukcji D lub diagonalnej są często nazywane oponami konwencjonalnymi lub krzyżowymi i można je znaleźć w motocyklach.

 

POWIĄZANE WPISY

10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TWÓJ SAMOCHÓD NIE CHCE ZAPALIĆ

Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

5 NAJLEPSZYCH OPON CAŁOROCZNYCH NA 2022

31 Marzec 2022
Autor: www.skupaut-katowcie.pl
Czytaj dalej »

NIE WIESZ CO ZROBIĆ ZE SWOIM STARYM AUTEM? POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKI?

SKUP AUT KATOWICE OFERUJE GŁÓWNIE

Skup aut osobowych

Zobacz ofertę »

ZŁOMOWANIE POJAZDÓW

Zobacz ofertę »

Auto pomoc drogowa

Zobacz ofertę »

Transport maszyn
i urządzeń

Zobacz ofertę »

Szanowny Użytkowniku!

Administratorem danych osobowych jest Ulman Dariusz Małek z siedzibą w Mikołowie, ul. Podgórna 14, 43-190 Mikołów, NIP: 635 179 93 22, Regon 241215998. W przypadku skorzystania z formularza zawierającego Państwa dane osobowe – wyrażają Państwo zgodę na ich gromadzenie i przetwarzanie przez Administratora oraz zaufanych partnerów, z którymi Administrator może współpracować. Mają Państwo prawo do wglądu, modyfikacji i żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych. Dane mogą być wykorzystywane do udzielania odpowiedzi i świadczenia usług oraz do kontaktu handlowego. Więcej informacji na temat danych osobowych i plików cookies znajduje się w Regulaminie i Polityce prywatności.